Tayland gezi rehberi

Tayland dünyadaki en güzel, renkli ve canlı ülkelerden biridir. Boston kışından kaçmak için iki haftalık bir tatile gittiğimde 2005’de Tayland’a bayılmıştım. Asya’ya ilk kez girdim ve ülkeyi kaotik, güzel, enerjik buldum ve görmek ve yapmak için inanılmaz şeyler, lezzetli yiyecekler ve samimi ve mutlu insanlarla doluydu. Çok güzel ve tatmin edici bir yer yaşamamıştım.

İlk ziyaretten bu yana, iki yıl boyunca İngilizce öğreten, Tayland öğrenen, ülke çapında turlar düzenleyen ve ülkenin her yerinde sınırsız geziler düzenleyen ve sindiren Bangkok’taydım. Büyülü güçleri tarafından çizilen ülkeyi ziyaret etmemem ile geçen bir yıl yok.
Son on yılda Tayland’ın yapmış olduğu değişiklikleri izledim. Turistlerin gelip geldiklerini gördüm, yerler modaya girip çıkıyor, pansiyonlar patlaması, siyasi manzara değişimi ve yiyecek ve uluslararası kokteyl sahneleri patladı. Pazarlar sadece yırtıklanmaya başlamıştı.

Ülkede olup bitenlere karşı ön sıralarda oturdum.

Ve bu seyahat rehberinde, tüm bu bilgileri sizinle paylaşıyorum.

Bu rehber kitapta Tayland’ın görüleceği şekilde bakılacağını göreceksiniz. Bu kitap sadece ana siteleri görmekle kalmayıp aynı zamanda kültürü tanımak, iyi turist turizm yolundan inmek ve ülkeyi, insanları daha derin bir anlayışa dönüştüren eğlenceli vakit geçirmek isteyen cesur gezginler içindir. Ve kültür.

Bu kılavuz, yalnızca bir kutuyu kapatmak istemeyen, ancak keşfetmek isteyen biri içindir. Bu rehberle, başladıktan sonra sahip olmak istediğim rehber olarak yazdım – başka bir yerde bulamadığım tam, pratik, hassas ve içeriden bilgi veren hiçbir bilgi yoktu.

Kuzey Hollanda’daki Amsterdam kanallarına binmek.
(Beni Tayland’daki Fil Doğa Parkı’ndaki Me)

Gürcistan gezi rehberi

Batum, yemyeşil dağlar ile kilometrelerce uzayıp giden bir kumsal arasındaki geniş bir düzlükte kurulmuş bir şehir. Gürcistan özerk bölgelerinden Acara Cumhuriyeti’nin başkenti olan Batum, şahane doğasıyla dağ ve denizi buluşturan güzel bir şehir. Gürcistan’ın birçok şehrinden daha kısa bir tarihi olmasına rağmen, çekiciliği, mimarisi, huzurlu atmosferi, iyi restoranları ve gece hayatı ile Batum, dikkatleri üzerine çekiyor.

Ilıman bir iklime sahip Batum, tarihi boyunca hep bir tatil bölgesi olmuş. Çarlık döneminde Rus generallerinin yazlık villalarına ev sahipliği yapmış. Sovyetler döneminde yine bu ilgi devam etmiş. Bizim Karadeniz sahil şeridinden çok farklı olarak geniş düzlüklere ve upuzun plajlara sahip Batum, deniz turizmi için de bölgenin ilgi merkezi durumda. Türkiye sınırına yakınlığı, pasaport bile gerektirmeyen vizesiz ülkeler arasında yer alması nedeniyle Türkiye’den son yıllarda artan bir şekilde ilgi görüyor.